אורנית מייזל
מייסדת-שותפה ו-CTO
סאנביט

אורנית היא מייסדת-שותפה ומנהלת הטכנולוגיות בסאנביט, חברת סטארטאפ המאפשרת פריסה לתשלומים מותאמים אישית בנקודת המכירה, בהתבסס על בינה מלאכותית. בעברה יעצה לרשות החדשנות (בעבר המדען הראשי) בעניין חדשנות טכנולוגית בחברות תוכנה בתחום הפיננסי, שימשה סמנכ״לית פיתוח תוכנה ב-whipclip וניהלה במשך מספר שנים כמה מחלקות פיתוח תוכנה בחברת super derivatives. אורנית היא בעלת תואר ראשון בהנדסת מערכות מידע ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות פיננסית.

כל הנשים בפרויקט תמיד עבדו בסביבה גברית, אבל נראה כי בתחום הפיתוח זה אפילו בולט יותר. איך בכל זאת הצלחת להגיע לתפקיד בכיר בסביבה כל כך טכנולוגית?

"מאז ומתמיד הנושא המגדרי היה non-issue  עבורי. לאורך כל הקריירה המקצועית האמנתי, ואני עדיין מאמינה, בעבודה קשה ופיתוח יכולות אישיות על מנת להתקדם.
עד האקדמיה מעולם לא נגעתי בתכנות, והתאהבתי בתחום בזכות קורס מבוא לתכנות שעשיתי במסגרת לימודי תעשייה וניהול. בעקבות כך, החלטתי לעבור ללימודי מחשבים, סיימתי את התואר בהצטיינות, התחלתי לעבוד בתור מתכנתת ומשם התקדמתי בדרגות הניהול הטכנולוגי עד לתפקידי ניהול טכנולוגיים בכירים.
לצערי, נשים רבות נמנעות לעתים מלקיחת צעדים שמתפרשים בעיניהן כסיכון. מישהו פעם נתן לי את הטיפ 'בסופו של דבר הסיכון לא כזה גדול', ואת זה מימשתי בכל אחד מהצעדים שלקחתי לאורך הקריירה. צעדים אלו, שברובם כללו אתגר וסיכון כלשהו, אפשרו לי להמשיך להתקדם ולהשפיע".

כשאני מגייסת עובדי תוכנה, רק אחוז קטן מהמועמדים הן נשים; כשאני נמצאת בפגישות עם משקיעים, רק אחוז קטן הן נשים; בפורומים של מנהלי תוכנה בכירים, כמעט שאין נשים, וזה לא כי נשים פחות מוכשרות לתפקידים אלו

איפה את עדיין מרגישה שהפער בין נשים לגברים גדול מדי, מורגש מדי?

"לצערי, המספרים בתעשיית ההייטק מדברים בעד עצמם: 51% מהאוכלוסייה מהווה רק אחוז קטן בתעשיית ההייטק. היום, כשאני מגייסת עובדי תוכנה, רק אחוז קטן מהמועמדים הן נשים; כשאני נמצאת בפגישות עם משקיעים, רק אחוז קטן הן נשים; כשאני מצטרפת לפורומים של מנהלי תוכנה בכירים, כמעט שאין נשים.
אני לא מאמינה שהגענו למצב הזה כי נשים פחות מוכשרות לתפקידים אלו, אני מאמינה שזה מושרש בנו עוד מגילאי הגן ובית הספר; מהמגמות הריאליות בבית הספר התיכון, דרך תפקידים טכנולוגיים בצבא, בלימודי המחשבים באוניברסיטה, בתפקידי פיתוח התוכנה ותפקידי הניהול הטכנולוגי וכלה במספרן המצומצם של יזמות ומשקיעות בעולם ההון סיכון - לאורך כל השרשרת הזו בולט מספרן המועט של הנשים, שאף קטן ככל שמתקדמים מעלה".

את זוכרת מקרים שהיותך אישה דווקא תרם או סייע לך בתפקיד או לאורך הקריירה?

"לאורך כל הקריירה שלי לא ייחסתי חשיבות לפן המגדרי. אני לא חושבת שעצם היותי אישה תרם או גרע מהתפקוד שלי. עצם ההעזה ללכת אחרי מה שמעניין ומאתגר אותי, תוך שילוב עבודה קשה, הוא בעיניי מה שסייע לי בהישגים".

אבל הפער קיים. מה לדעתך יגרום לשינוי ויצליח ליצור שיווין מוחלט בין המינים?

"קודם כל - מודעות, להבין שיש פה בעיה. האחוז הקטן של הנשים בתעשיית ההייטק אינו נובע מכך שנשים מוכשרות פחות, הוא נובע מהימנעות של נשים רבות להיכנס לעולם זה. לאחר מכן, התגייסות ליצירת שינוי. אני מעורבת במספר ארגונים היוצרים קהילות של מפתחות, מנהלות תוכנה ויזמות הייטק. אני גם רואה שיותר ויותר חברות מבינות את הצורך בגיוון ופועלות על מנת לשנות את המצב. אני מאמינה כי לקהילות וארגונים אלו חשיבות רבה בהעלאת המודעות וקידום הנשים, הן בעזרה וידע והן במתן דוגמה לבנות צעירות שמעוניינות להיכנס לתחום וחוששות.
אני מחכה ליום שבו האדם בעל הכישורים המתאימים ביותר ייבחר לתפקיד, ללא קשר להיותו גבר או אישה, אך בה בעת מאמינה שייקחו עוד שנים רבות עד שאחוז הנשים בתעשייה יהיה זהה למספרן באוכלוסייה, כיוון שהשינוי צריך להתחיל עוד מהחינוך בגן הילדים ובבית הספר".

שיתוף
לאתר Geektime