עידית דובדבני אהרונסון
מנהלת אחריות תאגידית
אמדוקס ישראל

עידית דובדבני אהרונסון מכהנת זה שש שנים כמנהלת אחריות תאגידית באמדוקס ישראל, ובשנתיים האחרונות מובילה את תכנית השוויון המגדרי בחברה. היא בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, עו"ד מוסמכת ובעלת 17 שנות ניסיון בתחומי התקשורת, המשפט ומגוון עולמות האחריות התאגידית. בעבר מילאה מגוון תפקידים בקרן רש"י, משרד החוץ, ערוץ הכנסת, גלי צה"ל, דובר צה"ל ושליחות הסברה של שנה וחצי באירופה.

על אף שהסטטיסטיקה עדיין מעניקה יתרון לגברים, את כן הצלחת לכבוש את הפסגה. במה המקרה שלך היה שונה מאחרים?

"מבחינתי אין פסגה אחת, אלא אוסף של פסגות שרק את חלקן אני מרגישה שכבר כבשתי. מה שהביא אותי עד הלום הוא תשוקה עזה לשליחות שאני רואה בתפקיד שלי. אני אדם חסר מנוחה מטבעי והרצון לייצר ערך בכל דבר שאני עושה מניע אותי קדימה. הסטטיסטיקה עדיין מראה יתרון לגברים, אולם הנשים החזקות ומעוררות ההשראה סביבי מלמדות אותי רבים מהשיעורים המשמעותיים בדרכי".

באילו מקרים היותך אישה דווקא תרם או סייע לך בתפקיד או לאורך הקריירה?

"בתפקידים שביצעתי לאורך השנים, ובבסיס התפקיד הנוכחי שלי, היכולת להצליח טמונה ביצירת שותפויות ובניית מערכות יחסים - בתוך הארגון ומחוצה לו. מחקרים מראים שנשים בונות רשתות ממקום של יצירת ערך משותף ורואות בעבודה משותפת עם מחזיקי עניין כמטרה, ולאו דווקא אמצעי לקידום אג'נדה".

השאיפה של ארגונים בעולם להפוך לידידותיים למשפחה, ולא רק לנשים, מערערת את המוסכמות סביב תפקידם של בני זוג במכלול החיים. אני בטוחה ששוויון באחריות מחוץ לעבודה הוא זה שיביא לשוויון בייצוג בשוק העבודה

ואיפה את עדיין מרגישה פער גדול בין נשים לגברים?

"כמי שעוסקת בנושא גיוון והכלה על בסיס יומיומי, אני רואה כיצד בכל העולם ובכל התעשיות הפערים בייצוג נשים הולכים וגדלים ככל שעולים בפירמידה הניהולית. רבות כבר נכתב על הקשר שבין מספר הנשים בעמדות מפתח לבין שגשוג החברה, ועדיין נשים עומדות בראש של רק 5% מהחברות בדירוג Fortune 500. נשים, נערות וילדות מחפשות מודלים לחיקוי, וכשהן מסתכלות על הטופ הן רואות בעיקר גברים".

אז מה לדעתך יש לעשות כדי לצמצם את הפערים האלה ולהביא לחברה שוויונית, לפחות בתעשיית ההייטק?

"אני סבורה שעלינו לצאת מהשיח המגדרי ולעבור לשיח הוליסטי, שהמניעים שלו מקדמים גיוון והכלה. כך למשל, אם ברור לנו שבצוותים מגוונים הביצועים טובים יותר, השיח מול המנהלים המגייסים צריך להיות סביב מצוינות ומה יוביל אותם להצלחה.

"באותו מישור, השאיפה של ארגונים בעולם להפוך לידידותיים למשפחה, ולא רק לידידותיים לנשים, מערערת בהדרגה את המוסכמות סביב תפקידם של בני זוג במכלול החיים. בעשורים האחרונים נשים מרגישות שהן צריכות לעשות בחירות קשות למען ההגשמה העצמית שלהן, לא משנה היכן הן בוחרות להציב את כף המאזניים. אני ממש בטוחה בכך ששוויון באחריות מחוץ לעבודה הוא זה שיביא לשוויון בייצוג בשוק העבודה. לשמחתי הרבה, המודל המשפחתי שבן זוגי ואני בנינו ממחיש לי מדי יום שהגשמה בכמה חזיתות במקביל אינה מטרה קלה, אך לחלוטין מושגת".

שיתוף
לאתר Geektime