ענבל לביא
מנכ''לית
קבוצת Webpals

ענבל מכהנת בתפקיד מנכ”לית חברת וובפאלס, שעוסקת בשיווק דיגיטלי מבוסס ביצועים, מאז שנת 2014, ולאחר פחות משנה מונתה למנכ"לית הקבוצה, המונה גם את דאו-אפ-קליקסמוב ומרמר מדיה. ב-4 השנים האלה ענבל הובילה צמיחה של פי 7 בהכנסות הקבוצה ופי 4 בכוח האדם, והכניסה פעילות בוורטיקלים רבים בטריטוריות שונות. היא הגיעה לתפקיד עם יותר מ-15 שנות ניסיון בתעשיית האונליין, שצברה בין היתר בתפקידי ניהול בכירים בחברת 888.

ענבל סיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת תל אביב, ובשעות הפנאי היא אוהבת לרקוד, להתעמל ולבלות עם בן זוגה ושלושת ילדיהם.

השנה היא 2018 והסטטיסטיקה עדיין מעדיפה גברים. איך לדעתך ניתן לשנות אותה וליצור שוויון בין המינים?

"לדעתי, השינוי צריך להתרחש במספר זירות: הבסיס, כמובן, צריך להיות מושתת על חינוך ניטרלי למגדר, עידוד בנות ונשים צעירות לבחור במסלולים ריאליים והנדסיים ועבור נשים בוגרות להקים פלטפורמות ייעודיות לקידום והכשרת נשים, דוגמת she codes. במקביל, יש משמעות גדולה להעלאת המודעות לצורך בשינוי בקרב החברות המובילות במשק, ולקידום הורות שוויונית על ידי החברה, המדינה ומקומות התעסוקה. כדי להשלים את התמונה ובאמת להגיע לשוויון, חשוב להקים פלטפורמות ליצירת נטוורקינג בין נשים במשרות או תחומי עיסוק דומים, כבסיס להחלפת מידע וידע ובהמשך גם ליכולות ניוד וקידום משמעותיות".

בעיניי, השילוב של תכונות ודפוסים ניהוליים שנתפסים כגבריים - רציונליות, הישגיות ותחרותיות - עם ערכים ודפוסי ניהול שנחשבים נשיים - שיתוף, אמפתיה ויכולות פתרון קונפליקטים גבוהות - הוא המפתח להצלחה ניהולית

איפה לדעתך הפער בין נשים וגברים הכי מורגש?

"לצערי הפער ניכר כבר בחינוך שמקבלים בנינו ובנותינו מגיל צעיר: במסלולים הלימודיים, בהיצע החוגים וההעשרות, בהכוונה ובתגובות המוטות מגדרית של אנשי החינוך להישגי הילדים, בספרות הילדים שגם בימינו היא מאוד מגדרית וכוללת מעט מדי דמויות נשיות ראויות לחיקוי.

"בתעשייה עצמה קיים עדיין פער גדול בין נשים לגברים באחוזי האיוש של משרות טכנולוגיות, ועוד יותר מכך – בתפקידים ניהוליים בכירים. ככל שעולים במעלה סולם הניהול, כך אחוז הנשים פוחת משמעותית".

לשינויים האלה, אם יקרו, יש עוד זמן, אבל את בכל זאת הצלחת להגיע לתפקיד בכיר. מה את עשית שאחרות לא?

"לאורך כל הקריירה שלי שאפתי להפיק מעצמי את המרב כאדם, ללא כל התייחסות למגדר. תמיד חלמתי בגדול, סימנתי לעצמי מטרות בדרך לכיבוש הפסגה ובניתי תכניות מפורטות להשגתן. למזלי, גם זכיתי במשפחה וסביבה תומכת לאורך כל הדרך; כבר משחר ילדותי חונכתי להגשים את עצמי ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בי כאדם. לאורך השנים שבהן אני אמא ומנהלת בכירה, השילוב זה התאפשר לא מעט בזכות התמיכה והשותפות המלאה מבית. התקווה והשאיפה שלי היא להוות דוגמה אישית, הן למעגל הקרוב שלי בבית והן למעגל רחב יותר בסביבת העבודה ובתעשייה".

באילו מקרים היותך אישה דווקא תרם או סייע לך בתפקיד או לאורך הקריירה?

"כשם שאיני מאמינה שעצם היותי אישה היווה חסם במהלך הקריירה שלי, כך אני מאמינה שאת ההישגים שלי לאורך הקריירה ובתפקידי הנוכחי אני חבה לא להיותי אישה, כי אם להיותי אדם שמונע ממוטיבציה גבוהה להצלחה, מהחלטות עסקיות אנליטיות מחד ומהחלטות ניהוליות שרואות גם את הפן האנושי מאידך. בעיניי, השילוב של תכונות ודפוסים ניהוליים שנתפסו באופן מסורתי כגבריים - כגון רציונליות, הישגיות ותחרותיות - עם ערכים ודפוסי ניהול שנחשבו באופן מסורתי לנשיים - כמו ניהול אנושי, שיתוף, אמפתיה ויכולות פתרון קונפליקטים גבוהות - הוא המפתח להצלחה ניהולית".  

שיתוף
לאתר Geektime